Kolejnym wielkim wyzwaniem chóru Clave de sol był udział w Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji, który ma formę koncertów i prezentacji swoich krajów. W tym roku w Festiwalu uczestniczyły 4 chóry z Grecji, 2 z Turcji, Czech i Irlandii, z  Polski chór Clave de sol.  Chórzyści swoje  umiejętności prezentowali w Teatrze Antonio Vivaldiego w Jesolo, oraz muzykę sakralną w pięknym, o stylu  barokowym kościele Santa Maria della Pieta w Wenecji.

Na koncertach chórzyści mogli usłyszeć tak bardzo różnorodną, charakteryzującą dany kraj muzykę, instrumenty, tańce.

Duma wielka wszystkich rozpierała, gdyż repertuar chóru  przyjęto z ogromnym entuzjazmem, owacjami na stojąco. Gratulacji i słów serdeczności skierowanych do dyrygenta i  chórzystów nie było końca. Wszyscy byli zachwyceni  muzyką, śpiewem, choreografią i strojami. Ze łzami w oczach, szczęśliwi i dumni dziękowaliza gratulacje.

Do festiwalu chór przygotowywał się bardzo intensywnie na próbach, warsztatach, długich przerwach w szkole. Wykorzystywali każdy wolny czas. Warto było. Ciężka praca zawsze przynosi piękne owoce. Wspaniale po raz kolejny chór  zaprezentował  Polskę, naszą Szkołę i Gminę. Piękne emocje, przeżycia, kulturę innych narodów, przyjaźnie, piękno przyrody, niesamowite widoki……..to wszystko zostanie  w  sercach na zawsze.

Swoją przygodę chór rozpoczął  9 kwietnia wyruszając z profesjonalnym i niezawodnym przewoźnikiem Mariola Gwóźdź Bus-tour.pl w kierunku Włoch.

Rankiem przybyli do Słowenii, gdzie po pysznym śniadanku zwiedzili pod okiem wspaniałej p. przewodnik, piękne miasto Lublana. Po nocy w autokarze wyjście na  szczyt zamku było nie lada wyzwaniem, ale wszyscy poradzili sobie wspaniale a widoki zrekompensowały zmęczenie. Ponownie grupa ruszyła w kierunku Italii.

Wieczorem po kolacji, już rozpakowani w swoim hotelu, mimo chłodnego wieczoru nie  odpuścili pójścia na plażę, którą mieli w zasięgu ręki. Pierwsze nadmorskie, wieczorne zdjęcia i wspólna radość.

Kolejne dni to próby przed koncertem, zwiedzanie miasteczka i śpiew na ulicach Jesolo, zwiedzanie Wenecji która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, płynięcie wodnym tramwajem, odpoczynek na plaży i wiele innych atrakcji przy pięknej słonecznej pogodzie.

Ilona Mach dziękuje przede wszystkim swoim ukochanym chórzystom, za to że spisali się na medal w czasie przygotowań do festiwalu, za piękną prezentację podczas koncertów, za zaufanie i wzorową postawę podczas całego wyjazdu.

Dziękuje również  stałej ekipie pomocniczej Edytce, Joli, Ewie, Kasi, Asi i Marcie za wspaniałą i nieocenioną  współpracę podczas tego wielkiego przedsięwzięcia.

Dziękuje Stowarzyszeniu Chóru Clave de sol,  Dyrekcji Szkoły, Władzom Samorządowym, Michałowi Furgał – sklep Groszek, rodzicom i wszystkim którzy wspierają chór we wszystkich przedsięwzięciach.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.