W dniu 15 września 2023 roku uczniowie klas ósmych z naszej szkoły pod opieką p. Edyty Cieśla, p. Anny Kolano, p. Ewy Gorzkowicz i ks. Łukasza  Mikoś odbyli wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.

Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski a w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. Nasz pobyt w Oświęcimiu to ważna lekcja historii, która  z całą pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II -  nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że  tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Warto było zobaczyć te miejsca.

 

Wizyta w kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci z klasy 4 b. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas... Było super!!!

14 września odbyło się pierwsze spotkanie w SCKiB w Szczucinie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Bohaterem spotkania był mały pingwin, a stało się to za sprawą książki Agnieszki Nożyńskiej -Demianiuk pt. "Śmiałek. Pokochaj pingwinka".

Śmiałek to mały pingwinek, który już od urodzenia wyróżniał się spośród stada. Pewnego razu, uciekając przed drapieżnikiem, oddalił się od kolonii, wówczas zwierzę z opresji uratowała mała dziewczynka o imieniu Asia, która akurat przebywała na Antarktydzie wraz ze swoimi rodzicami – naukowcami. W tym samym czasie miał miejsce wyciek ropy z tankowca do oceanu. Wszyscy polarnicy byli zajęci minimalizowaniem skutków katastrofy i pomocą bezbronnym zwierzętom, w pomoc zaangażowała się również Asia.
Jak potoczy się los poszkodowanych pingwinków i czy naukowcom uda się zapobiec katastrofie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tej bogato ilustrowanej książce.

Polecamy przeczytać książkę !!!

Panie bibliotekarki przygotowały zajęcia plastyczne, podczas których każde dziecko wykonało dzisiejszego bohatera – małego pingwinka.

W tym roku akcja Sprzątania Świata odbędzie się   pod hasłem „ Sprzątanie świata łączy ludzi”.  Finał akcji 15-17 września 2023.  Pamiętajmy: „Nie będzie łatwo obudzić w człowieku takiej odpowiedzialności za Świat, która dotrzyma kroku rozwoju cywilizacji. Ale Ci, którzy chcą mogą zacząć już dziś” - V. Hawel. Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za dobro natury ! Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

prezentacja ...

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza 
w Szczucinie

ul. Kościuszki 30
33-230 Szczucin
woj. małopolskie

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 14 643-64-26

Godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00

Copyright © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczucinie 2023

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.