You are here: Home Aktualności TYDZIEŃ PATRONA SZKOŁY

TYDZIEŃ PATRONA SZKOŁY

akk

Rocznica nadania szkole imienia

Patronem naszej szkoły został 51 lat temu romantyczny wieszcz i poeta Adam Mickiewicz. Żył i tworzył w XIX wieku obok takich indywidualności jak Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński i Cyprian Kamil Norwid. Stworzył dzieła wielkie, które na stałe weszły do kanonu lektur szkolnych. Dla kolejnych pokoleń Polaków stał się nauczycielem i mistrzem, dla naszej szkoły stał się patronem. Uczył miłości do kraju lat dziecinnych i do Ojczyzny,,malowanej zbożem rozmaitym”. Pokazywał, jak walczy z zaborcą o wolność narodową. Uwrażliwiał na piękno ojczystego kraju, do którego tęsknił, gdy przebywał na emigracji. Pokazywał, że wiara to ostoja dla narodu. Pisał o Matce Boskiej Ostrobramskiej i Częstochowskiej, do której zwracał się w chwilach zwątpienia. Pokazywał urok polskiego obyczaju, który utrwalał na kartach swych tekstów. Wiecznie jest aktualny cytat, który był motywem przewodnim Koncertu Noworocznego z okazji 50 rocznicy nadania szkole imienia rok temu. Poeta w balladzie ,,Romantyczność ” pisał: ,,Miej serce i patrzaj w serce”. Wieszcz uczy nas, że bogactwem człowieka jest jego wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. To drogowskaz nie tylko dla uczniów, ale także dla dorosłych. To wartość rzadka w dzisiejszym stechnizowanym świecie dóbr materialnych.

Warto wracać do emocjonujących chwil.

 

 

akkk

Drukuj PDF

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza 
w Szczucinie

ul. Kościuszki 30
33-230 Szczucin
woj. małopolskie

sekretariat@sp-szczucin.pl

tel. 14 643-64-26

Godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00

Copyright © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczucinie 2021

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.