bch23

15 maja 2023 r. uczniowie klasy II a i II b wraz z opiekunami p. E. Jaworską, p. G. Rajtar, p. M. Trznadel oraz p.E. Cieślą zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Potem zwiedzaliśmy kopalnię, o której ciekawie opowiadały nam panie przewodniczki. Podziwialiśmy stare urządzenia, maszyny, narzędzia, którymi posługiwali się dawniej górnicy w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś w kopalni pracowały konie, a ostatnim był koń o imieniu Kuba. Na filmach multimedialnych mogliśmy zobaczyć jak dawniej wyglądała kopalnia. Następnie spotkaliśmy dobrego ducha kopalni, który opiekuje się górnikami ale też turystami czyli Skarbnika. Skarbnik opowiedział nam wiele ciekawych historii, oraz wręczył nam woreczki z solą. Na koniec wycieczki mogliśmy spędzić czas na zabawach i grach na placu zabaw a także samodzielnie wykonaliśmy czapki górnicze, które mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. Zjedliśmy też pyszny obiad. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dostarczyła nam wielu nowych wrażeń. Zdobyliśmy wiele nowych wiadomości o najstarszej Kopalni Soli w Polsce i o tym, że niedoceniona dzisiaj sól kiedyś nazywana była białym złotem.

nag231

nag232