uww

„Nie umiera ten kto, pozostaje w sercu i pamięci”

W dniu 18 września 2022 r., zostały zorganizowane Powiatowe Obchody Rocznic Wrześniowych w Szczucinie. To dla naszej szkoły jedno z najważniejszych wydarzeń. 83 lata temu , 12 września 1939 r w ówczesnym budynku Szkoły Podstawowej , Niemcy dokonali strasznej zbrodni, która w tym okresie, była największą zbrodnią na terenie ziemi tarnowskiej. Zginęło wielu rannych polskich żołnierzy przetrzymywanych przez Niemców, oraz cywilów – Polaków i Żydów.

Członkowie Klubu Historycznego AK, oraz Samorządu Szkolnego, Drużyny Pożarniczej i Harcerze naszej szkoły, wzięli aktywny udział w uroczystościach, które miały charakter patriotyczno-religiny. Ważną ich częścią było poświęcenie nowego nagrobka naszego lokalnego bohatera, Ignacego Boducha na cmentarzu parafialnym w Szczucinie. W czasie II wojny światowej walczył on w szeregach Armii Krajowej, a po jej zakończeniu nadal pozostał wierny największym wartościom zgodnym z hasłem „ Bóg , Honor, Ojczyzna”. Za to, że był przeciwny nowym porządkom, które wprowadzała komunistyczna władza, został zastrzelony na rozkaz Urzędu Bezpieczeństwa .

W czasie dalszych uroczystości na ręce pani dyrektor B. Dzięgiel została przekazana prośba podpisana przez Dyrektora IPN oraz Małopolskiego Wojewodę, aby to nasza szkoła przejęła opiekę nad pomnikiem Ignacego Boducha. Misja ta   powierzona została Klubowi Historycznemu AK działającemu przy Szkole Podstawowej w Szczucinie. Opieka nad mogiłami naszych bohaterów była i jest dla nas zaszczytem.

W trakcie uroczystości chorąży Jakub Ząbek oraz przyboczne Laura Gibała i Izabela Klimaj pełnili swoje obowiązki przy sztandarze Armii Krajowej Placówka „Stanisława”. Chorąży Maciej Łuszcz oraz przyboczni Jakub Kupiec i Jakub Piekielniak prezentowali Sztandar Szkoły .Natomiast Aleksander Buchaniec wraz z Gabrielą Dzięgiel oraz Martyną Gądek , w imieniu Klubu Historycznego, złożyli wiązankę pod Kwaterą Pamięci Narodowej. Również w imieniu Szkoły Podstawowej wiązankę złożyła Przewodnicząca Szkoły Martyna Misiaszek, a w imieniu Harcerzy Natalia Cieśla, Zuzanna Misiaszek oraz Patrycja Podosek. Zaś Drużynę Pożarniczą działającej przy Szkole Podstawowej w Szczucinie, reprezentowali Nikoletta Chrabąszcz, Grzegorz Maziarz oraz Zuzanna Skoczylas.

Cześć i Chwała Bohaterom !

Opiekun Klubu Historycznego AK przy Szkole Podstawowej w Szczucinie: Bożena Mazur