wawaa

Klasa 6c i 7a wraz z wychowawczyniami p. E. Cieśla i R. Domińczak oraz opiekunami p. R. Sokołowską i p. M. Kupcem w poniedziałek 16 maja we wczesnych godzinach rannych wyruszyli w podróż do stolicy. Wszyscy byli bardzo ciekawi, co ich czeka w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja wzbudziła ogromne zainteresowanie uczniów. Następnym celem naszego zwiedzania był Sejm RP, gdzie udaliśmy się pieszo, przy okazji mając możliwość spacerowania po Łazienkach Królewskich. Pięknie wyglądały w słoneczny dzień. Podziwiając naturę i architekturę , można było się zrelaksować.

Z pewnością ważnym punktem na trasie wycieczki była ta wizyta w Sejmie RP. Przeżyciem dla uczniów było przebywanie na sali sejmowej, gdzie codziennie posłowie podejmują najważniejsze decyzje dla całego kraju. Mieliśmy także możliwość spacerowania korytarzem sejmowym. Z sejmu udaliśmy się na Stadion Narodowy, a jego zwiedzanie było gratką nie tylko dla wielbicieli piłki nożnej. Szczególnie podobał się pobyt w miejscach, w których przebywają najlepsi piłkarze, czyli szatni, łazienek sal dla VIO- ów czy dziennikarzy.

Po wyczerpującym dniu, wszyscy z radością udali się na kolacje i nocleg. Musieliśmy wypocząć, gdyż kolejnego dnia czekały nas nowe atrakcje.

We wtorek zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik.  którego celem jest rozwijanie nauki i inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. To była dla wszystkich świetna lekcja, dająca możliwość doświadczania wielu zjawisk z dziedziny nauki, fizyki. Po tej ciekawej lekcji udaliśmy się na Zamek Królewski, by pooglądać przepiękne sale królewskie, wysłuchać historii zamku np. w czasie drugiej wojny światowej. Posłuchać o determinacji ludzi, którzy w tych trudnych czasach okupacji próbowali ratować przed zniszczeniem niektóre elementy, dzieła sztuki. Mieliśmy możliwość przebywania w sali, w której znajduje się Konstytucja 3 maja. Potem odbyliśmy spacer warszawską Starówką. Przewodnik opowiadał o ważnych miejscach dla historii Polski. Ostatnim punktem wycieczki był Cmentarz Powąskowski. Uczniowie zapalili znicze na grobach bohaterów znanych im z lektury „Kamienie na szaniec”, czyli Rudego , Alka i Zośki.

Tak wyglądała nasza wycieczka. Zmęczeni, ale wzbogaceni o ogromną wiedzę z naszej ojczystej historii, kultury i architektury wróciliśmy do domu.