26 lutego w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej,  odbył się powiatowy konkurs recytatorski i wokalny K.K. Baczyńskiego.

Naszą szkołę pięknie zaprezentowali: Lena Margosiak z klasy piątej zdobywając 2 miejsce w kat. poezja śpiewana oraz Kacper Kozaczka z klasy siódmej również miejsce 2 w kat. recytacja.

Gratulujemy pięknych prezentacji i życzymy dalszych sukcesów.

Od rywalizacji dziewcząt i chłopców - będących uczniami klas siódmych i ósmych - rozpoczęły się zmagania siatkarek i siatkarzy w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży.

Naszą szkołę w tych zawodach reprezentowały dwie drużyny dziewcząt i dwie drużyny chłopców. Po ponad półrocznych dodatkowych przygotowaniach – nasze zespoły wywalczyły w tych zawodach odpowiednio I i III miejsca. Zwycięskie zespoły dziewcząt i chłopców wygrały wszystkie swoje mecze po 2-0 z zespołami szkół w Słupcu, Zabrniu i Borkach.

Naszą „złotą” dziewczęcą drużynę stanowiły: Ł. Dzięgiel, M. Mach, N. Kowal, S. Mycek, W. Włodarz, K. Furgał, G. Zadrapa, E. Gaweł,  Amelia Piekielniak, M. Gądek, R. Rogoza, P. Dzięgiel, E. Ożóg, J. Cieśla, W. Szwajkos i Antonina Piekielniak. „Brązowa” drużyna to dziewczęta z klasy siódmej, które za rok będą stanowiły o sile naszej szkolnej reprezentacji: E. Banach, M. Sikora, O. Kuliś, J. Klepacz, G. Starzyk, D. Bator, I. Kapel, I. Banaś i R. Dudkiewicz.

Na najwyższym stopniu podium w rywalizacji chłopców stanęła nasza drużyna w składzie: E. Ziobro, S. Chrabąszcz, D. Płachta, F. Ryński, S. Łachut, M. Ząbek, M. Noga, M. Łachut, N. Zimoń, W. Trznadel i W. Pietras. Brązowe medale zawisły na szyjach naszej drużyny chłopców klas siódmych w składzie: B. Soja, M. Irla, P. Lipczyński, Kryspin Knapczyk, I. Kupiec i K. Sieczkowski.

Już za dwa tygodnie przed nimi kolejny sprawdzian – rywalizacja na szczeblu powiatowym - gdzie spotkają się z najlepszymi drużynami siedmiu gmin naszego powiatu.

Klasa 2 e świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Był to dzień pełen ciekawych wyzwań! Po obejrzeniu prezentacji, uczniowie wzięli udział w quizach i zabawach logicznych. Nie zabrakło także śmiesznych łamańców językowych. 
 

Kim będę w przyszłości? - to pytanie zadaje sobie każde dziecko. Klasa 2 e zrealizowała kolejne zadanie w IV edycji Międzynarodowego Programu Kodowanie na Dywanie. Poprzez zabawę, rozmowę i zadania logiczne dzieci odkryły, że każdy zawód jest ważny i potrzebny. 

16 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem wspólnie czytaliśmy książkę „Tajemnica miłości” Agaty Widzowskiej, która stała się inspiracją do rozmowy o różnych obliczach miłości. Książka ta to wzruszająca historia właśnie o miłości. Tata dwójki rodzeństwa, Agatki i Maćka, jest marynarzem. Kiedy wyrusza w rejs, dzieci bardzo za nim tęsknią i są złe, że je zostawił. Mama próbuje im wytłumaczyć, czym jest miłość i z dnia na dzień dzieci uświadamiają sobie, że można ją znaleźć wszędzie. Podczas spotkania wspólnie zastanawialiśmy się, czym jest miłość, jak się objawia oraz w jaki sposób możemy ją okazywać bliskim, przyjaciołom i zwierzętom. Wszyscy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i przykładami z codziennego życia. Było to pełne ciepła i refleksji spotkanie, które pokazało, jak ważne są życzliwość, troska i dobre słowo.

Dnia 17.02.2026 r. w naszej szkole została zorganizowana akcja „Kiermasz dla Pawła”. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele chcieli wesprzeć chłopca – absolwenta naszej szkoły – dotkniętego ciężką chorobą.

Od samego rana w szkolnej jadalni gromadzono przynoszone przez dzieci i rodziców babeczki, ciastka, deserki oraz inne wspaniałe wypieki. Uczniowie klas siódmych, którzy zadeklarowali swoją pomoc w przeprowadzeniu akcji, z pełnym zaangażowaniem włączyli się w jej organizację pod kierunkiem przewodniczącej samorządu.

Kiermasz odbywał się podczas kolejnych przerw śródlekcyjnych na różnych piętrach szkoły. Aby podkreślić rangę wydarzenia, chóry Clave De Sol oraz Unisono wystąpiły z mini koncertem podczas długiej przerwy.

Każdy uczeń, który wziął udział w kiermaszu, otrzymał plakietkę z napisem „Pomagamy”, nieodpłatnie wykonaną i przekazaną w liczbie kilkuset sztuk przez rodziców naszych uczniów. Ponadto ofertę kiermaszu wzbogaciły piękne breloczki – makramy, które wykonała i przekazała na ten cel mama jednego z uczniów.

Nad przebiegiem akcji czuwały opiekunki samorządu, wspierane przez zaangażowane mamy z Rady Rodziców.

Akcja zakończyła się sukcesem. Mamy nadzieję, że w ten sposób dołożyliśmy swoją cegiełkę, by pomóc Pawłowi.

 

 

W dniu 14 lutego, kiedy to 84 lata temu został decyzją gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.

Dlatego w tym dniu Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Szczucin, oraz nasi członkowie Klubu Historycznego AK, uczcili ten Dzień pod Kwaterą Pamięci Narodowej, składając wiązanki i znicze.

 

Pamiętamy

Członkowie Klubu Historycznego wraz ze swoją opiekunką, panią Bożeną Mazur, 16 lutego 2026 r., wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które odbyły się w Tarnowie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Katedrze, po której uczestnicy przemaszerowali na miejsce głównych uroczystości. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz oraz liczne delegacje wraz z pocztami sztandarowymi. Podczas ceremonii odbył się apel poległych oraz oddano salwy honorowe, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów.

Udział w tych podniosłych obchodach był dla młodzieży ważną lekcją historii i patriotyzmu oraz okazją do oddania hołdu żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.

Dnia 30.01.2026 większość klas I-III udała się do kina w Dąbrowie Tarnowskiej na film animowany „Zwierzogród 2". Uczniowie z zapartym tchem śledzili przygody Judy Hops i Nicka Bajera, świetnie się bawiąc. Film dostarczył nie tylko rozrywki, ale również ważnych lekcji o stereotypach i szacunku dla innych. 

 

Dnia 16 lutego w naszej szkole królował kolor czerwony. Było to związane ze świętem wszystkich tych, którzy chcą przekazać wyrazy sympatii drugiej osobie.

Od samego rana dziewczęta z klas 7b i 7d, koordynujące akcję, zbierały setki kartek z miłymi życzeniami dla koleżanek i kolegów ze wszystkich klas – od pierwszej do ósmej.

Prowadzące miały dużo pracy przy segregowaniu korespondencji i przekazywaniu jej oczekującym adresatom. Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień był jednym z najmilszych i najbardziej sympatycznych w naszej szkole.

Poczta Walentynkowa to akcja Samorządu Szkolnego, wsparta przez panie pracujące w bibliotece szkolnej.

TERMIN ODDANIA PRAC DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ: 25- 27.02.2026r.

Ze względu na limit prac (60 ze szkoły) każda klasa może oddać maksymalnie 2 prace po uzgodnieniu z wychowawcą.

Klasy: I -VIII

Cel konkursu:

- pielęgnowanie tradycji świątecznych i regionalnych,

- rozwijanie wyobraźni  twórczej dzieci i młodzieży poprzez ekspresję plastyczno-techniczną,

- inspirowanie do poszukiwania nowych form plastycznych,

- kształtowanie postaw ekologicznych,

- poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych,

- rozwijanie talentu artystycznego uczniów, kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności plastycznych.


Warunki konkursu:

1. Wykonanie PISANEK- podstawą jest naturalna wydmuszka, nie dopuszcza się gotowanych jaj (minimalna ilość do oceny w Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową w Tarnowie 10 sztuk od jednego uczestnika), zdobionych różnymi technikami, barwiona w naturalnych wywarach:
pisanka tradycyjna- wykonana techniką rytowniczą (drapana), batikową (pisana woskiem) lub innymi technikami (trawiona w kwasie, oklejana tradycyjnymi materiałami np. bibułą, sitowiem)
pisanka współczesna- wykonana różnymi technikami zdobniczymi np. decoupage, malowanie farbami akrylowymi z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów (kalkomania, naklejki, mazaki, cekiny, guziki, plastelina, różnorodne ziarna).

Pisanka współczesna powinna być wykonana na podstawie formy wykonanej z naturalnych materiałów np. masa papierowa, masa solna, masy utwardzalne, gips itp.

Pisanki można prezentować w kompozycji stroika, drzewka wielkanocnego lub luzem w ozdobionych koszyczkach.

Zachęca się do kreatywnego łączenia elementów (pisanki, drzewko, stroik, palma) w formie kompozycji spójnej z zachowaniem wytycznych regulaminu.

2. Wykonanie STROIKÓW WIELKANOCNYCH (format nie większy niż 30/40 cm). Dodatkowym atutem będzie uwzględnienie w pracy elementu/dekoru nawiązującego do jubileuszu 700 –lecia Szczucina (symbol regionalny lub historyczny naszej miejscowości, parafii).

-nie zaleca się oddawania prac z gotowymi kompozycjami z żywych kwiatów wiosennych, typu: ogród w słoiku  czy wazonie; żywe kwiaty można zastąpić kwiatami z papieru (origami) lub z mas plastycznych itp.

3. Wykonanie PALM (minimalna ilość do oceny w Tarnowie 3 szt. od jednego uczestnika). Wyklucza się użycie materiałów współczesnych (barwione trawy, sztuczne kwiaty, wstążki z tworzywa sztucznego, spraye, brokaty itp.)

Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą: imię i nazwisko, klasę, nazwę szkoły (należy ją odpowiednio mocno przymocować, praca bez załączonej metryczki nie będzie brała udziału w konkursie) oraz zgodę rodzica na udział w konkursie.

Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wybranych prac jako materiału wystawowego oraz przekazania do dalszej prezentacji.

Jury będzie brało pod uwagę samodzielność wykonania pracy przez dziecko. Dopuszcza się pomoc rodzica przy użyciu gorącego kleju, czy odpowiedniego montażu.

Najlepsze prace wezmą udział w Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

( 23.03.2026 r. – 27.03.2026r.).

klauzula informacyjna i zgoda ...

W ostatni dzień przed feriami zimowymi klasa 5a wraz ze swoją wychowawczynią wybrała się na lodowisko. Już od samego rana wszystkim dopisywały świetne humory – w powietrzu czuć było zbliżający się czas odpoczynku i zimowych przygód.

Po przybyciu na miejsce uczniowie sprawnie założyli łyżwy i po krótkiej rozgrzewce ostrożnie weszli na taflę lodu. Niektórzy czuli się na lodowisku jak ryby w wodzie, inni stawiali pierwsze, niepewne kroki, ale każdy mógł liczyć na pomoc kolegów, koleżanek oraz czujne wsparcie wychowawczyni. Szybko okazało się, że wspólna jazda to nie tylko sport, ale też świetna zabawa.

Przez dwie godziny uczniowie ścigali się, organizowali małe zawody, próbowali jazdy parami, a nawet tworzyli wesołe „pociągi” na lodzie. Nie zabrakło śmiechu przy drobnych upadkach, które na szczęście kończyły się tylko uśmiechem i otrzepaniem się ze śniegu. Czas minął bardzo szybko. Zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni uczniowie zeszli z lodu z rumieńcami na twarzach i szerokimi uśmiechami. Było to wspaniałe zakończenie wspólnie spędzonego czasu przed feriami.

Pełni pozytywnych wrażeń wszyscy wrócili do domów, by rozpocząć zasłużony odpoczynek podczas zimowej przerwy. To wyjście na długo pozostanie w ich pamięci jako radosny i integrujący moment klasowego życia.

W piątkowe popołudnie 23 stycznia  klasa 5a wybrała się na wyjazd na basen do Połańca. Już sama podróż busem był pełen radości i rozmów – wszyscy cieszyli się na wspólne chwile i wodne atrakcje. Po przyjeździe uczniowie przebrali się i pod okiem instruktora rozpoczęli pierwszą godzinę zajęć. W tym czasie doskonalili techniki pływania, uczyli się prawidłowego oddychania oraz ćwiczyli pracę rąk i nóg. Instruktor cierpliwie tłumaczył i motywował, a uczniowie z zaangażowaniem podejmowali kolejne wyzwania. Widać było, że wielu z nich zrobiło duże postępy. Druga godzina upłynęła już na swobodnej zabawie i korzystaniu z atrakcji. Najwięcej emocji wzbudziła zjeżdżalnia wodna, z której uczniowie zjeżdżali z szerokimi uśmiechami. Dużym zainteresowaniem cieszył się także wir wodny oraz bicze wodne, które zapewniały nie tylko świetną zabawę, ale i chwilę relaksu. Śmiechu i radosnych okrzyków nie brakowało ani przez moment.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, uczniowie wrócili do domu pełni pozytywnych wrażeń. To był udany wyjazd, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci klasy 5a – i wszystko wskazuje na to, że nie był to ich ostatni wspólny wypad na basen.

 

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza 
w Szczucinie

ul. Kościuszki 30
33-230 Szczucin
woj. małopolskie

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 14 643-64-26

Godziny pracy sekretariatu: 7.00 - 15.00

Copyright © Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczucinie 2026

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.