W dniach 27-29.09.2024r. chórzyści Clave de sol ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie udały się na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy.
Piątkowy poranek zapowiadał wspaniałą pogodę. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w siedzibie redakcji muzycznej Radia 357. Wędrując korytarzami studia, mogliśmy zobaczyć jak pracują dziennikarze radiowi, gdzie prowadzone są programy „na żywo” oraz gdzie i jak tworzy się serwisy informacyjne. Wielką frajdę sprawiło nam widok osób, których znamy tylko z „głosu” wydobywającego się z głośników radia.
Następnym punktem naszego wędrowania po stolicy było Muzeum Narodowe. Obok jego murów spotkaliśmy naszą panią przewodnik – panią Kasię – pod „opieką” której mieliśmy spędzić trzy kolejne dni. Już od pierwszych minut wiedzieliśmy, że będą to wyjątkowe chwile. Pani Kasia wspaniale opowiadała nam o dziełach, które znajdują się w Muzeum. Uruchomiła najgłębsze pokłady naszej wyobraźni prezentując nam kolejne arcydzieła sztuki. Niewątpliwie naszą największą uwagę przykuł obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Najpewniej nie tylko dlatego, że jest to prawdziwa perełka akademizmu w sztuce, ale i jego rozmiar robi ogromne wrażenie.
Po zwiedzeniu Muzeum udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście na jego Taras Widokowy na 30 piętrze można dostać się windą w zaledwie 19 sekund. Informacja ta okazała się jak najbardziej prawidłowa, co oczywiście bardzo nas ucieszyło. Z tarasu z wysokości 114 metrów mogliśmy oglądać wspaniałą panoramę Warszawy.
Ostatnim, ale nie najmniej oczekiwanym punktem tego dnia, miała być wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Po uzyskaniu karty wstępu wydanej przez Dział Przepustek mogliśmy wejść na Salę Posiedzeń Sejmu i przez kilkanaście minut przysłuchiwać się obradom poselskim. Pełni wrażeń, ale i bardzo zmęczeni udaliśmy się do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu zjedliśmy pyszną kolację.
Sobotni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu Stare Powązki. W wielkim skupieniu mijaliśmy kolejne aleje cmentarza, zatrzymując wzrok i myśli na nagrobkach znanych poetów, naukowców, sportowców, aktorów i muzyków. Chyba największą refleksję wywołały nagrobki żołnierzy i powstańców warszawskich, którymi są dziesiątki jednakowych krzyży, ustawionych jeden obok drugiego. Wśród nich bezimienne tabliczki oraz te z nazwiskami znanymi nam z kart „Kamieni na Szaniec” czyli „Zośki”, „Rudego” i „Alka”
Pełni zadumy opuściliśmy cmentarz i udaliśmy się do nowo wybudowanego Muzeum Historii Polski, żeby na jego dachu cieszyć się widokiem warszawskich drapaczy chmur. W końcu nadszedł czas na Stare Miasto. Spacerując uliczkami spotkaliśmy kataryniarza Jana. Wysłuchaliśmy jego opowieści o warszawskich kataryniarzach i do dziś zastanawiamy się czy katarynka to instrument czy odtwarzacz? Uwieńczeniem tego etapu wycieczki było wejście na Zamek Królewski. Po godzinnym zwiedzaniu rezydencji królewskiej przeszliśmy do ostatniego punktu wycieczki. Odwiedziliśmy Muzeum Świata Iluzji. Pokoje luster, złudzenia optyczne, kosmiczny tunel to jedynie część z wielu atrakcji, które oferował obiekt.
Niedzielny poranek przywitał nas pięknym słońcem. Wprost zapraszał na spacer do Ogrodów w Łazienkach Warszawskich. Zwiedziliśmy Pałac na Wyspie – letnią, królewską rezydencję i udaliśmy się w kierunku pomnika Chopina, gdzie miał odbyć się ostatni w tym sezonie letni Koncert Chopinowski. Tym razem za fortepianem usiadła Rinko Kobayashi i zaczarowała nas swoimi wykonaniami utworów Chopina. Z wielkim niedosytem opuściliśmy to miejsce i zmęczeni ale jednocześnie bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Szczucina.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Szczucin w ramach zadania publicznego.