”Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje

na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Takie hasło towarzyszyło uczestnikom Finału Powiatowego Konkursu Historycznego „Józef Piłsudski i jego czasy w przededniu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

15 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Szczucinie odbył się finał konkursu. Uczestnicy reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skrzynce, Szkołę Podstawową w Gręboszowie i Szkołę Podstawową w Szczucinie.

Konkurs obejmował część pisemną i ustną, a oddzielną kategorię stanowił konkurs na najpiękniejszą pracę związaną z tematyką finału.

Uzupełnieniem konkursu był bardzo ciekawy wykład dr Pawła Naleźniaka z IPN w Krakowie na temat Józefa Piłsudskiego i jego czasów. Poza tym wszyscy uczestnicy konkursu, zostali nagrodzeni książkami o tematyce historycznej, które przekazał Pan Paweł Naleźniak.

Chór szkolny pod kierunkiem p. Barbary Czai przygotował repertuar pieśni legionowych. Wszyscy zgromadzeni mogli się przyłączyć do wspólnego śpiewu.

Laureatami Powiatowego Konkursu zostali:

1.  Kinga Dzięgiel oraz osoba wspierająca Piotr Dzięgiel

2. Gabriela Dudek oraz osoba wspierająca ks. Mirosław Kiliam

3. Michał Jaje oraz osoba wspierająca Joanna Dziedzic

Laureatami Konkursu na najpiękniejszą pracę zostali:

1. Piotr Skrok-Wolski

2, Maja Houda

3, Kinga Dzięgiel

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Dąbrowa Tarnowska, Burmistrz Szczucina oraz Instytut Pamięci Narodowej z Krakowa.

Duże zaangażowanie i wiele pracy włożyli również uczniowie klasy II b gimnazjum, którzy współtworzyli ten projekt: Kinga Bielaszka, Weronika Karaś, Michał Chrabąszcz oraz Kacper Beker z kl II c.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za włożony wkład pracy oraz życzymy wielu sukcesów.